OFICIÁLNÍ JEDNOTNÁ KLASIFIKACE UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ ČR

Co znamenají hotelové hvězdičky

Nejsou hvězdy jako hvězdy

Z hlediska počtu hvězdiček je nutné rozlišovat ty hotely a penziony, které se k dobrovolné certifikaci Hotelstars přihlásí, od těch ostatních, které se pyšní určitým počtem hvězdiček, ale už nedeklarují, podle jakého systému se označují. V tomto případě pak nenabízí jasné a transparentní služby. Proto se velmi často stává, že tzv. 4* hotel má vybavenost a rozsah služeb na úrovni 2*, a tím dochází k neinformovanosti a nesprávné interpretaci hodnocení ubytovacích zařízení. Označení prostřednictvím hvězd tak není spojováno s jasnými pravidly pro jejich udělení. Hosté nevědí, jak klasifikace funguje a co garantuje, což v důsledku vede ke zvyšování nespokojenosti a počtu stížností na neodpovídající úroveň ubytovacích zařízení, často právě v návaznosti na neoprávněné počty hvězd.

Klasifikace Hotelstars má za cíl především sjednocení kritérií hotelových služeb pomocí jednotné metodiky a využití společného marketingu při propagaci certifikovaných zařízení. Hotelová klasifikace má celkem 270 hodnotících kritérií (pro penziony je to 181 kritérií), která vznikla na podkladu průzkumů očekávání  hostů a potřeb trhu. Systém se opírá o povinná kritéria a dobrovolně volitelné požadavky.

Proč vyhledávat Hotelstars hotely a penziony?

Hledáte-li ubytování v České republice, doporučujeme vybírat takové hotely a penziony, které jsou označeny u vchodu oficiální nálepkou, deklarující počet hvězd a nesoucí loga  Asociace hotelů a restaurací České republiky a CzechTourism. Jejich úplný seznam naleznete na stránkách www.hsukatalog.cz.

Asociace hotelů a restaurací České republiky spolu se svou evropskou zastřešující organizací HOTREC pracují na podpoře tohoto systému Oficíální jednotné klasifikace ubytovacích zařízení ČR, který v Čechách funguje na dobrovolné bázi, již od roku 2004. Materiál Oficiální jednotné klasifikace vznikl ve spolupráci AHR ČR a za podpory MMR ČR a agentury Czech Tourism.

V současné době je certifikováno více než 1 200 hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení.

Počet členských zemí se za dobu svého fungování rozšířil již na 21. V současné době aplikuje těchto 21 evropských zemí společná kritéria v udělování hvězdiček: Německo, Rakousko, Švédsko, ČR, Maďarsko, Švýcarsko, Nizozemí, Lucembursko a pobaltské země - Litva, Lotyšsko a Estonsko. V roce 2012 se přidala Malta, v roce 2013 Belgie, Dánsko a Řecko a v roce 2015 Lichtenštejnsko. V roce 2017 se připojilo Slovinsko. Vstup dalších zemí je již v jednání (vážný zájem má Itálie, Irsko, Island nebo např. Polsko). v roce 2023 Arménie.

Nesporným přínosem je podpora certifikace HSU ze strany Evropského parlamentu, Ministerstva pro místní rozvoj a České centrály cestovního ruchu Czech Tourism.

JAK CERTIFIKACI ZÍSKAT? Dozvíte se v sekci Často kladené otázky. 

Asociace hotelů a restaurací České republiky z.s.
Ing. Veronika Stránská
Ing. Veronika Stránská
manažer akcí a projektu Hotelstars
stranska@ahrcr.cz
Tel.: +420 773 236 303
Mezinárodní Hotelstars Union web:
https://www.hotelstars.eu/cs/czech_republic/
Přihlášení administrátorů
Zapomenuté heslo
Být členem AHR ČR je výhodné! Klikni zde
Zjistit více