OFICIÁLNÍ JEDNOTNÁ KLASIFIKACE UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ ČR

Evropská komise ocenila iniciativu Hotelstars Union, jako základ evropské klasifikace

20.1.2012

Tisková zpráva 5.10.2010

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) zavedla od ledna 2010 novou Oficiální jednotnou klasifikaci ubytovacích zařízení, která je součástí systému Hotelstars Union, tvořeného aliancí sedmi evropských zemí. AHR ČR se stala jedním ze zakládajících členů této aliance.

Evropské odvětví pohostinství, jež stojí na vývojové křižovatce mnoha regulačních opatření inicializovaných institucemi EU, má za to, že klíčem k úspěchu iniciativ na úrovni EU jsou přístupy směřující zdola nahoru (bottom-up), které jsou koncipovány, podporovány a propagovány odvětvím samotným. Tento přístup nejlépe dokumentují některé iniciativy, které konfederace HOTREC spustila v posledních letech.

V roce 2004 se konfederace HOTREC rozhodla provést srovnání (benchmarking) hotelových klasifikačních systémů v Evropě. Tento proces dospěl ke klíčovému bodu v okamžiku, kdy některé z členských asociací HOTREC v roce 2010 založily unii Hotelstars Union (www.hotelstars.eu). Unie Hotelstars Union utváří společný klasifikační systém, jenž aplikuje na hotely totožná kritéria v již 7 evropských zemích. Konfederace HOTREC předpokládá, že se systém v následujících letech rozšíří i do dalších zemí, a cestovatelé po Evropě tak budou lépe schopni odhadnout, co mohou očekávat od hotelů spadajících do různých hvězdičkových kategorií v účastnických státech.

Komisař John Dalli (jenž má na starosti spotřebitelské záležitosti) popisuje založení unie Hotelstars Union jako „důležitou iniciativu“. V nedávném prohlášení adresovaném Evropskému parlamentu naznačil, že „Komise podporuje takové dobrovolné iniciativy ze strany odvětví, které mohou vést ke společné klasifikaci pro celou Evropu“.

Asociace hotelů a restaurací České republiky z.s.
Ing. Veronika Stránská
Ing. Veronika Stránská
manažer akcí a projektu Hotelstars
stranska@ahrcr.cz
Tel.: +420 773 236 303
Mezinárodní Hotelstars Union web:
https://www.hotelstars.eu/cs/czech_republic/
Přihlášení administrátorů
Zapomenuté heslo
Být členem AHR ČR je výhodné! Klikni zde
Zjistit více